niedziela, 8 maja 2011

Leasing nieruchomości

Leasing jest to umowa cywilnoprawna w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z określonej rzeczy na uzgodniony wcześniej okres czasu, odpłatnie. W tym przypadku mamy do czynienia z leasingiem nieruchomości. Leasing nieruchomości jest ciekawą alternatywę dla kredytu. Pozwala też zrefinansować poniesione nakłady związane z już wybudowaną nieruchomością. Początki leasingu nieruchomości w Polsce sięgają końcówki lat 90-tych.


Do nieruchomości komercyjnych objętych leasingiem zalicza się przede wszystkim:

- lokale biurowe, handlowe i usługowe
- sieci hoteli,
- salony samochodowe,
- centra logistyczne,
- hale  i magazyny,
- nieruchomości przemysłowe,
- lokale użytkowe.

Leasing nieruchomości obecnie jest  dostępny dla każdego podmiotu gospodarczego, a nie jak wcześniej wyłącznie dla dużych firm o stabilnej sytuacji finansowej. Umowy leasingu nieruchomości zwykle zawierane są na dłuższe okresy czasu, zdarzają się umowy zawarte nawet do 15 lat.


Do najistotniejszych korzyści leasingu nieruchomości zaliczymy:

- finansowanie do 100% inwestycji,
- bardzo krótki okres oczekiwania o przyznanie finansowania,
- równomiernym rozłożeniem obciążeń w czasie trwania umowy,
- wybór dowolnego okresu umowy,
- poprawa płynności finansowej firmy,
- zakup nieruchomości przy niewielkim udziale własnym,
- dostosowanie rat leasingowych do przewidywanych zysków,
- zaliczenie rat leasingu do kosztów uzyskania przychodów,
- krótki okres amortyzacji,
- pisemna gwarancja odkupienia nieruchomości po zakończeniu umowy leasingu,
- niski koszt uzyskania źródła finansowania.

Rozróżniamy leasing operacyjny i leasing finansowy.
W leasingu operacyjnym właścicielem nieruchomości jest firma leasingowa i to ona dokonuje amortyzacji. Korzystający opłacając czynsz leasingowy uznaje go za koszt uzyskania przychodów. Spłata leasingu przypomina, pod względem spłat, kredyt bankowy, gdyż jednocześnie dokonuje się spłaty kapitału oraz odsetek.

Leasing finansowy  najczęściej dotyczy całej nieruchomości wraz z gruntem. Jest to umowa zawarta na czas określony. W tym przypadku nieruchomość jest składnikiem majątku leasingobiorcy. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy odsetki rat, amortyzacje naniesień, koszty eksploatacji i inne opłaty związane z użytkowaniem nieruchomości.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o leasingu zwrotnym. W tym przypadku korzystający sprzedaje własną nieruchomość firmie leasingowej, a następnie korzysta z niej w ramach umowy leasingu nieruchomości. Umowa leasingu zwrotnego może mieć postać leasingu operacyjnego lub finansowego. Jest to najczęściej podpisywana umowa.
Zawarcie umowy leasingowej zawiera w sobie również pewne ryzyko. Jedną z sytuacji do których może dojść to upadłość firmy, lecz według obecnego prawa upadłościowego i faktu, że większość właścicieli firm leasingowych to banki, to ta sytuacja jest obarczona mały ryzykiem. W przypadku zawarcia niekorzystnej umowy, na ratunek przychodzi kodeks cywilny, a wraz z nim prawa i obowiązki stron umowy. Największym ryzykiem obarczony jest długi okres finansowania, podczas którego może się wiele zdarzyć.
Alternatywą dla leasingu nieruchomości jest kredyt hipoteczny dla firm.
Leasing nieruchomości w Polsce rozwija się, ponieważ wzrasta odsetek firm leasingowych, które obniżają wymagania dotyczące np. kondycji finansowej klientów. Poza tym wzrasta przekonanie do tego produktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz